aktualności


Young Generation

Jak w każdym roku akademickim, zorganizujemy akcje krwiodawstwa na uczelniach wyższych Polskich miast!

Young Generation to niezwykły projekt przeznaczony dla studentów. We współpracy z samorządami i organizacjami studenckimi stworzymy dla was wyjątkowy dzień w którym będziecie mogli zostać bohaterami na własnej uczelni. Krew zebrana podczas takiej akcji wyruszy w dalszą drogę w celu ratowania życia! Nie zabraknie również słodkiej nagrody.

Rok temu mogliśmy spotkać się m.in w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie

Sprawdzajcie na bierząco nasze Social Media, aby dowiedzieć się kiedy i gdzie widzimy się w twoim mieście! See ya :)

RAZEM ZBIERAMY DLA NAJMŁODSZYCH! NOWY PROJEKT FUNDACJI ŁĄCZY NAS KREW

Nie warto ograniczać się w robieniu dobra, dlatego rozszerzyliśmy naszą działalność o dodatkowy projekt charytatywny przeznaczony głównie dla najmłodszych.


Portel YouCanHelp.pl to portal zweryfikowanych zbiórek charytatywnych na rzecz dzieci wymagających drogich rehabilitacji nierefundowanych przez NFZ. Takie leczenie to jedyna sprawdzona możliwość pełnego powrotu do zdrowia, niekiedy ratująca życie.

Środki zebrane ze zbiórek przeznaczymy na finansowanie rehabilitacji i leczenia dla podopiecznych, wszelkie zbiórki realizowane będą również z innymi organizacjami pozarządowymi oraz podlegały wnikliwej weryfikacji aby zapewnić pełną wiarygodność.

Link do portalu - kliknij tutaj - zapraszamy do pomocy, You Can Help!

Oświadczenie zarządu fundacji łączy nas krew

Szanowni Państwo, wobec komunikatu wydanego przez Narodowe Centrum Krwi z dnia 12.01.2022 r. w sprawie wiadomości SMS informujących o zwiększonym zapotrzebowaniu na krew przez osoby, które przechorowały COVID-19, Oświadczamy, iż Fundacja Łączy nas krew nie wykorzystuje do komunikacji z krwiodawcami wiadomości SMS, a jedynie drogę e-mailową. 

Wobec powyższego, wszelkie komunikaty przekazywane przy pomocy wiadomości SMS, nie są w żaden sposób powiązane z działaniami Fundacji ani przez nią autoryzowane.

Organizacja stosuje wewnętrzne regulacje pośredniego, optymalnego zarządzania zasobami krwi. W związku z tym, każdorazowy apel o krew nadawany przy pomocy poczty elektronicznej, poprzedzany jest weryfikacją jego zasadności, między innymi poprzez bieżące monitorowanie zapasów krwi w danym RCKiK. Wszelkie apele przesyłane są z adresów krew@laczynaskrew.org oraz dawca@laczynaskrew.org

Zachęcamy do zgłaszania podejrzanych wiadomości kontaktując się z Fundacją

W KTÓRYM RCKIK JEST NAJWIĘCEJ CZŁONKÓW KLUBU FUNDACJI ŁNK? SPRAWDZILIŚMY TO!

Członkiem Klubu Honorowych Dawców Krwi, zostać może każdy krwiodawca, którego terytorium RP jest aktualnym miejscem pobytu (dołączyć mogą zatem nawet obcokrajowcy)

Sprawdziliśmy pod które Regionalne Centrum Krwiodawstwa podlegacie! Ciekawi gdzie jest was najwięcej?

Na pierwszym miejscu uplasowała się Warszawa, która może pochwalić się udziałem aż 16% w Klubie HDK!

Na drugim miejscu znalazł się Kraków z udziałem 15% zaś zaraz za nim Wrocław - 10%

Podium goni Poznań - 8% udziału oraz Bydgoszcz, Gdańsk i Katowice z 6-cio procentowym udziałem.

Poza zestawieniem znalazły się RCKiK z takich miast jak m.in Lublin - 5% udziału

NIESAMOWITE UCZUCIE? UDOWODNIONY FAKT!

Czy oddawanie krwi może uzależniać psychicznie?

Badania dowodzą, że.. Tak!

Na szczęście to pozytywne uzależnienie, które nie będzie wywierało nieodwracalnego wpływu na nasze życie. Naukowcy podkreślają, że świadomość pomagania powoduje wzmożoną produkcję serotoniny - hormonu szczęścia, który poprawia nastrój i sprawia, że jesteśmy szczęśliwi.

Z powyższego powodu krwiodawcy tak chętnie ratują życie innym! Nie wierzysz? Dołącz do nich tutaj!

zagraliśmy razem z wośp!

Pierwszy raz zagraliśmy z Fundacją WOŚP w tegorocznym finale i... nie żałujemy! Cieszymy się, że mogliśmy wspomóc orkiestrę w zbiórce środków, które zostaną przeznaczone na nowoczesny sprzęt dla dziecięcej laryngologii otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Do zobaczenia za rok!

starterpack krwiodawcy

Co warto zabrać ze sobą na akcje krwiodawstwa?
Przede wszystkim dowód osobisty,
małą 0,5l butelkę wody (3 godziny przed oddaniem należy nawodnić organizm przynajmniej 0,5l wody)


Dodatkowo możemy zabrać ze sobą słuchawki, aby umilić czas oddawania krwi lub czekania w kolejce oraz telefon, pozwoli wykonać zdjęcie pod którym możecie nas oznaczać w mediach społecznościowych @laczynaskrew

Pamiętajcie dodatkowo o nawodnieniu organizmu minimalnie 2,5 litrami wody, dzień przed donacją.

wesołych, radosnych świąt!

Życzymy wesołych, radosnych świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w nadchodzącym nowym roku!

Dziękujemy za wspieranie nas przez cały rok, bez was nie osiągnęlibyśmy razem tak wiele!

Zespół Fundacji Łączy nas krew

Tatuaż? czy mogę oddać krew?

Bądź dobrym wzorem dla innych! 

Tatuaż, nie dyskwalifikuje cię dożywotnio z oddawania krwi. Pamiętać należy o sześciu miesiącach przerwy od daty zabiegu wykonania tatuażu, lub cztery miesiące w przypadku, gdy badania metodami biologii molekularnej w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, a także HIV dają wyniki ujemne.

Podczas wykonywania tatuażu istnieje ryzyko zakażania pewnymi chorobami, przede wszystkim HBV, HCV (wirusami, wywołującym zapalenie wątroby typu B lub C), toteż zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na salon w którym wykonywany jest zabieg. Upewnijmy się, że tatuowanie odbywa się w odpowiednio higienicznych warunkach, oraz używane są sterylne narzędzia.

Dni honorowego krwiodawstwa - dziękujemy wam za ratowanie życia!

Drogi Krwiodawco!

Z całego serca jesteśmy wdzięczni, a zarazem dumni z twojej bohaterskiej postawy. Dziękujemy za nieocenioną i bezinteresowną pomoc. Dzięki tobie wielu potrzebujących otrzymało szansę na życie i zdrowie.

Jesteś naszym wolontariuszem w walce o ludzkie życie!

W związku z obecnym trudnym czasem, niezwykle cenimy wielki gest jakim jest dzielenie się cząstką siebie, która może uratować życie.

Pozdrawiamy                                                                                                                         Zespół Fundacji Łączy nas krew

Dlaczego krwiodawcy otrzymują aż tyle czekolad? Wyjaśniamy!

W ciągu roku, zaledwie jedno RCKiK rozdaje prawie pół miliona tabliczek czekolady Honorowym Dawcom Krwi.

Oddanie jednej jednostki krwi (450 ml.) zmusza organizm do produkcji podarowanych mililitrów - kosztuje nas to około 4500 kcal, dlatego jest najlepszym sposobem na spalenie zbędnych kalorii. Jednakże nie pozostawiamy krwiodawców z pustymi rękoma.

Osiem lub dziewięć czekolad (w zależności od RCKiK) stanowi równowartość utraconych 4500 kcal. Taki pakiet nazywany jest posiłkiem regeneracyjnym, często wzbogacanym o dodatkowe słodkości lub gadgety.

Sporo dawców pozostawia jednak swój posiłek w centrum, dla małych pacjentów szpitali (świetny sposób na pozbycie się pokusy, dla tych którzy nie mają zamiaru uzupełniać spalonych kalorii)

Czekolada przed rozpoczęciem przyznawania Honorowym Dawcą Krwi, jest testowana tak aby zapewnić jej odpowiedni smak, różnorodność i wartość energetyczną. Dlatego też Narodowe Centrum Krwi przeprowadza przetarg dla producentów czekolady, co 3 lata.

fot. Instagram (dianaszumilas)

Zostań potencjalnym dawcą szpiku, podaruj szansę na życie

Co 40 minut, ktoś w Polsce słyszy diagnozę - nowotwór krwi. Przeszczep szpiku kostnego, nierzadko okazuje się być ostateczną szansą na powrót do zdrowia.

Już dziś możesz zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych i podarować komuś szansę na życie! 

Czy to boli? Nie! 

W 85% przypadków komórki, pobierane są z krwi obwodowej (pobieranie z żyły) w pozostałych 15% przypadków, szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej.

Dawcy przeszczepu, przysługuje odznaka "dawca przeszczepu" lub w zależności od ilości pobrań "zasłużony dawca przeszczepu"

Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku? To proste! Zamów pakiet rejestracyjny Fundacji DKMS, pobierz wymaz załączonymi do zestawu pałeczkami, odeślij pakiet wrzucając kopertę do najbliższej skrzynki pocztowej! Powyższy proces jest w całości bezpłatny.

Pakiet rejestracyjny zamówisz tutaj

CSR - Społeczna Odpowiedzialność Biznesu

Oddziaływanie II sektora na pozostałe aspekty życia społecznego, wymaga od przedsiębiorców zwiększenia odpowiedzialności publicznej. Zabieg wdrożenia CSR (ang. Corporate Social Responsiblity) jest dobrowolny i ma ogromny wpływ na publiczne relacje przedsiębiorstwa z otoczeniem.

Firmy odpowiedzialne społecznie, postrzegane są jako bardziej profesjonalne i niezbędne na rynku.

W jaki sposób realizować CSR?

Podstawą społecznej odpowiedzialności jest wdrożenie zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego, firmy często ograniczają się do powierzenia działań CSR organizacją społecznym, non profit np. Fundacje, sponsorując ich działania. Wspomniane cele realizowane są również poprzez prowadzenie własnych projektów pożytku publicznego np. organizację akcji krwiodawstwa, rejestracji w banku szpiku, zbiórek pieniędzy dla potrzebujących. Przedsiębiorstwa nie rzadko angażują się w kampanie społeczne, działania proekologiczne lub na rzecz lokalnej społeczności.

1,5 % Polaków, regularnie oddaje krew

1,5% Polaków, którym zawdzięczamy ratowanie życia w całym kraju.

To zdecydowanie zbyt mało, szczególnie w okresie wakacyjnym, świątecznym i pandemii. Zapasy w bankach krwi, są na skraju wyczerpania - pojazdy uprzywilejowane, pokonują setki kilometrów, aby odebrać krew z drugiego końca Polski z powodu deficytów. Możemy to zmienić; 

Dołącz do grona Honorowych Dawców Krwi i ratuj życie razem z nami! Nasza Fundacja, gwarantuje wsparcie na każdym kroku dawcy krwi, jak i po donacji.

Osocze ozdrowieńców w walce z covid-19

Osocze pobrane od zdrowej osoby, która przeszła Covid-19, pomaga w walce z koronawirusem, wśród osób zakażonych. Przeciwciała zawarte w takim osoczu, potrafią zwalczać wirusa, dzięki czemu organizm zakażonej osoby "nauczy się" walczyć z SARS-Cov-2 

Polskie Centra Krwiodawstwa ogłosiły gotowość to przeprowadzenia akcji poboru osocza od zdrowych osób, które przeszły chorobę. Sama pomoc takich osób jest dobrowolna. Pierwsi pacjenci przeszli już zabiegi zwalczania wirusa przy pomocy osocza.

Analiza wyników przekonuje, iż leczenie osoczem skutecznie sprawdza się wobec osób najciężej przechodzących zakażenie. Pamiętać należy jednak, że produkty krwiopochodne nigdy nie staną się powszechnie stosowanym lekiem.

Ogólnopolski deficyt krwi

Okres wakacji jak co roku obfituje w znaczne niedobory krwi. Aktualny czas jest jednak dla centrów krwiodawstwa o wiele bardziej dotkliwy, epidemia koronawirusa wyłączyła wielu regularnych krwiodawców, szpitale wznowiły zabiegi chirurgiczne, a dodatkowo zwiększona liczba wypadków drogowych obfituje w pilne operacje do których wymagana jest krew.

Centra Krwiodawstwa, Szpitale, Samorządy i media apelują o krew, największe pokłady nadziei przynoszą osoby młode, wśród których największy odsetek nie próbował honorowo oddać krwi.

Wyjątkowa sytuacja może sprawić, że wiele pacjentów nie otrzyma na czas ratującej życie krwi, a szpitale zmuszone będą przerwać niektóre zabiegi.

Używamy plików cookies
Preferencje plików cookie
Poniżej możesz znaleźć informacje o celach, do których my i nasi partnerzy używamy plików cookie i przetwarzamy dane. Możesz skorzystać z preferencji dotyczących przetwarzania i/lub poznać szczegóły na stronach internetowych naszych partnerów.
Analityczne pliki cookie Wyłącz wszystkie
Funkcjonalne pliki cookie
Other cookies
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Dowiedz się więcej o naszej polityce plików cookie.
Szczegóły I understand
Cookies